VÝŽIVA PAPOUŠKŮ


Správná a vyvážená potrava pro jednotlivé druhy papoušků rozhoduje o jejich zdravotním stavu, růstu a vývinu mladého organismu. Ovlivňuje také jejich plodnost a odolnost proti nemocem.
Papoušci, stejně tak jako i jiní živočichové potřebují bílkoviny, glycidy, tuky a minerální látky. Nezbytnou složkou jejich potravy je i pitná voda.
Bílkoviny jsou základní složkou všech živočišných buněk. Důležité a nenahraditelné jsou pro růst, rozmnožování, tvorbu vaječné bílkoviny, svalstva, peří apod. Ptáci je obvykle získávají s rostlinnou potravou.

Glycidy jsou zdrojem tělesného tepla a pohybové energie pro svalovou práci. Organismus tyto látky (škroby a cukry) získává hlavně zkrmováním obilovin. Přebytky jsou ukládány ve formě tuků jako rezervní látky. Pro ptačí organismus je to nežádoucí. Tuky mají podobnou funkci jako glycidy. Ukládají se v organismu pod kůži, na břiše a mezi střevy.
Minerální látky jsou pro ptačí organismus stejně nepostradatelné jako bílkoviny, glycidy a tuky, nebot’ se z nich tvoří kostra, peří, zobák a drápy. Nejdůležitější minerální látky pro ptačí tělo jsou vápník a fosfor.
Vitaminy jsou důležité a nepostradatelné pro výměnu látkovou, růst, zdraví a rozmnožování. Nedostatek vitaminů způsobuje hypovitaminózu, úplné odčerpání – vitaminózu. Důsledkem je onemocnění ptáka.
Vitamin A – je vitamin růstový, má vliv na rozmnožování, užitkovost a zrak. Je žádoucí pro nervovou a kosterní soustavu. Jeho nedostatek vytváří dispozice k onemocnění dýchacího ústrojí, k potížím zažívacím, infekčním a katarům. Je obsažen v kopřivách, červené mrkvi, salátu, nedozralém a naklíčeném obilí, mléku, žloutku apod.
Vitamin B – je znám v různé formě. Všechny skupiny (např. Bl,B2,B5,B6 a B12) mají svou funkci při přeměně látkové a jsou nezbytné pro vývoj organismu. Při jeho nedostatku vznikají poruchy růstu a dochází k poruchám zažívání. Zdrojem vitaminu B je naklíčené obilí (zejména pšenice), ořechy, vaječný žloutek a lihovarské a pivovarské kvasnice. Je obsažen v zelených částech rostlin a v živočišné potravě.
Vitamin C – je důležitý v době přepeřování, hnízdění a v nemocech. Jeho nedostatek způsobuje únavu, otoky, krvácení a malou odolnost proti infekčním nemocem. Je obsažen v zeleném krmivu, klíčících obilovínách a ovoci. Vitamin D – je důležitý pro látkovou výměnu vápníku a fosforu v organismu. Jeho nedostatek způsobuje rachitidu. Obsažen je v rybím tuku, zelených rostlinách, mléku a vaječném žloutku.
Vitamin E – ovlivňuje funkce orgánu, růst a rozmnožování. Jeho nedostatek narušuje normální činnost pohlavních orgánů. Vitamin E je obsažen v klíčících obilovinách a v zelených částech rostlin.
Vitamin K – (K1,K2 a K3) podporuje tvorbu protrombinu, tj. látku, která příznivě ovlivňuje srážení krve. V organismu je vytvářen mikroflórou střev. Zdrojem jsou syrová vepřová játra, zelené rostliny, obilí a jehličí smrku a borovice.Potravu, kterou konzumují papoušci můžeme rozdělit do třech skupin. Je to:potrava rostlinná (rostliny, semena, naklíčené krmivo, ovoce, bobuloviny, pupeny, větve dřevin, kůra, stromů apod.)potrava živočišná (měkký žír, mravenčí kukly, slanina, rybí tuk, mléko apod.)potrava nerostná (písek, vápenná omítka, sepie, vaječné skořápky, kuchyňská sůl, rybí a kostní moučka apod.)O potravě pro jednotlivé druhy papoušků se zde nebudu podrobněji rozepisovat, protože je popsaná v popisech jednotlivých druhů. Důležité je vědět, že semena a zrniny, kterými budeme krmit papoušky, musí být kvalitní, skladovány na suchých a vzdušných místech chráněných před drobnými hlodavci a škodlivým hmyzem. Vhodné je používat krmení z předešlé sklizně. Do voliér nedáváme zelené krmení a větve dřevin z míst, které byly chemicky ošetřeny a nekrmíme ptáky mořenými zrninami určenými k setí. Měkká krmiva a naklíčené zrniny ponecháváme ve voliéře maximálně 12 hodin, protože v době hnízdění jsou obvykle vysoké teploty a rychle podléhají zkáze.