Papoušek karmínový

Jeden ze tří zástupců australského a oceánského rodu Alisterus, druhý nejčastěji chovaný po příbuzném papoušku královském. Samec má hlavu a spodní partie šarlatově červené, pás na týlu, zadní části krku a horním plášti variabilně modrofialový, plášť, lopatky a krovky ramenní zelenavě černé, malé a střední krovky křídelní tvoří bledě žlutozelený pás přes křídla, zbytek křídel je tmavě zelený. Záda, kostřec a horní krovky ocasní má modrofialové. Ocas je černý s tmavě modrým odstínem, zobák šedočerný, u kořene horní čelisti oranžový, oko oranžové, běhák tmavě šedý. Samice je celkově zbarvena zeleně. Dorůstá délky 36 cm a hmotnosti do 190 g.

Papoušek karmínový obývá ve volné přírodě Papuu – Novou Guineu východně od pohoří Weyland a Západní Irian. Soustředí se do nížin a středního pásma horských lesů. Je běžný, nepatří mezi ohrožené druhy. Existují tři poddruhy: papoušek karmínový východní (Alisterus chloropterus chloropterus), papoušek karmínový horský (Alisterus chloropterus callopterus) a papoušek karmínový severní (Alisterus chloropterus moszkowskii). Areály rozšíření posledních dvou zmiňovaných poddruhů se částečně překrývají.

Chov v zajetí

Jde o zdatného letce, proto jsou pro něj vhodné větší venkovní voliéry a délce nejméně čtyř nebo pěti metrů. Ačkoli jde o papouška zařazovaného mezi australské druhy, může být více náchylný na nízké teploty, protože ve své domovině obývá vlhké tropické pralesy. Podle zkušeností českých chovatelů ale vydrží v celoročních voliérách, kde však musí mít k dispozici budku, v níž nocuje. Při prvních dovozech papoušků karmínových do Evropy mnoho ptáků uhynulo, protože nebyli zvyklí na nižší teploty, vyžadovali nejméně 10 až 15 stupňů. Řada papoušků rovněž trpěla záněty střev.

Do České republiky se první ptáci tohoto druhu dostali až v roce 2000. Dovezla je firma Aves Zbyňka Laubeho, od které je získalo několik tuzemských chovatelů. Mezi nimi byl i Jan Koudela, který v roce 2001 ohlásil první český odchov papouška karmínového. Celkem se mu podařilo odchovat sedm mláďat, všechna však uměle a částečně pod chůvami, kterými byli papoušci královští. Dnes je chová a odchovává několik českých chovatelů, ale stále jde o druh, který není v českých voliérách úplně běžný – i když je četnější než příbuzný papoušek amboinský.

Dostupnost a cena

Dnes již celkem dostupný druh papouška, i když momentálně není dostatek samic, což vyšroubovalo jejich cenu na zhruba dvojnásobek oproti samci. Mladý pár bylo možné v roce 2015 pořídit za 10 až 14 tisíc korun, samci byli k mání už za čtyři tisíce korun.