Amazoňan velký

Velký zelený jihoamerický papoušek, který je většinou systémů řazen jako forma druhu ochrocephala (amazoňana žlutohlavého) kterých je celkem devět. Formu popsal Ridgway, druh Gmelin. 

Některé dílčí práce tuto formu řadí jako samostatný druh Amazona oratrix. Forma nebo druh jsou vcelku dobře rozeznatelné podle zbarvení hlavy. Několik dalších forem je stejně velkých nebo i větších, velikost není žádným znakem. 

Největší formou je forma Amazona ochrocephala tresmariae,která dosahuje velikosti 40 cm. 

Ptáci pocházejí z hor středního Mexika. Forma oratrix je mezi chovateli velmi populární. 

Zdraví / nemoci

Ve vnitřních prostorách pozor na průvan. Nutná možnost koupání. 

Popis a charakteristika

Velký zelený pták s hlavou, která je celá žlutá až po krk včetně brady. Ohbí křídla je jasně červené. Zobák světlý. Vnější letky tmavě modré, u kořene červené. Samec i samice jsou stejně vybarvení. K určení pohlaví je nutné odborné posouzení podle DNA nebo endoskopií. Ani v přírodě se neshlukují v hejna. 

Jak chovat

Přistupujeme k nim stejně jako k dalším druhům tohoto rodu. Při párování je však důležité dbát na to, aby obě pohlaví byla stejné formy. Není cílem množit křížence. Další plodnost kříženců není dosud v chovech nijak ověřena. 

Snažíme se držet čistokrevnost jak u jednotlivých druhů, tak u odlišně zbarvených forem. Držíme je po párech. Do venkovních voliér patří jen v teplých letních měsících. 

Nároky na prostor

Nemají velké nároky na prostor. Jednotlivé ptáky lze držet i v kleci. Pro odchovy je nutná voliéra.

Potrava a krmení

Základem je směs semen určená pro velké papoušky. To je slunečnice, semenec, kardi, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves. Různé druhy ořechů. Krájená kořenová zelenina a ovoce, zelené krmení. Větve k okusu.